23 Mart 2015 Pazartesi

2 Teker 1 Yer: Hayatımızın bir parçası, BİSİKLET!

Bisiklet kimilerine göre özgürlük aracı kimine göre ulaşım aracı kimilerine göre ise de spor amacı ile kullanılmaya başlandı. Ülkemizde her ne kadar yeni yeni aktif hale gelse de özellikle de Avrupa’da insanlar bir spordan çok araç olarak kullanmakta. Neden sizler de biz bisikletçilerin arasına katılmıyorsunuz?

Artık her geçen gün artan bisiklet yolları ile de daha da cezbedici bir hale dönüşmekte. Bununla birlikte sahillere yapılan özel parkurlarla da keyifli bir sürüş deneyimi yaşayacaksınız. İstanbul’da bisikletini alıp Adalara giden sayısı az değil.


Bir bisiklet satın alırken ne tür bisiklet almalıyım sorusundan çok ne amaçla kullanacağım şeklinde olursa daha verimli kullanım olur.

İlk başlarda zor gibi görünse de daha sonra bisiklet sürmek bir tutku haline dönüşecek. Günlük hayatta kullanmaktan öteye işe giderken ve hatta şehirler arası yolculuk yaparken bulacaksınız kendinizi.

Türkiye’de Konya, Eskişehir ve İzmir’de bisiklet kullanımı oldukça yaygın. Yaklaşık 800 bin adet bisikletle (223 km uzunluğunda bisiklet yoluna sahip) Türkiye’nin en fazla bisikletine sahip şehri olan Konyadır. Bursa’da ise tam olarak 116 yıldır bisiklet kullanılıyor. 60 km’lik bisiklet yolu mevcuttur.
Özetle bisikletli yaşamın bir şehirde ya da bir ülkede benimsenmesi, kişilerin alışkanlıklarından başlayıp şehirlerin tasarlanmasına, coğrafi koşulların göz önüne alınmasına ve bir ülkeyi yönetmekte olanların tutumlarına kadar varacak çok durumdan etkilenmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder